Informacje nt przetwarzania danych osobowych / plików cookies: » szczegóły

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) * Ośrodek Pomocy Społecznej

http://ops.bip.klodzko.pl
Strona główna BIP: gov.pl/bip
Strona główna instytucji: http://ops.bip.klodzko.pl
Świadczenia Rodzinne Świadczenie wychowawcze 500 plus

Kategoria menu:Świadczenia Rodzinne

Świadczenie wychowawcze 500 plus

Treść informacji

 

Świadczenie wychowawcze 500 plus

 

Ustawa z dnia 16 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j.Dz. U. z 2017r., poz. 1851) 

 

RODZINA 500+ 

 

wprowadza nowy rodzaj świadczenia – świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.

 

Świadczenie przyznawane jest na okres zasiłkowy trwający

 

od 1 października 2017r. do 30 września 2018r.

 

Druki wniosków o przyznanie świadczenia można pobrać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodzku, ul. Wyspiańskiego 2d (pok. nr 5 i 6) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 lub na stronie internetowej: ops.klodzko.pl

 

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami na okres zasiłkowy 2017/2018 można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej (pok. nr 4 i 5) w godzinach pracy Ośrodka począwszy od 1 sierpnia 2017r. Świadczenia przysługują od miesiąca złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów.

 

Świadczenie wychowawcze przysługuje:

 

  • rodzicowi,

  • opiekunowi faktycznemu (osobie, która wystąpiła o przysposobienie dziecka),

  • opiekunowi prawnemu

 

na dziecko, które wspólnie z nim zamieszkuje i gospodaruje.

 

Świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko w rodzinie przysługuje niezależnie od sytuacji finansowej rodziny, natomiast na pierwsze lub jedyne dziecko, przysługuje jeżeli dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przewyższa kwoty 800 zł lub 1.200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

 

Ilekroć jest mowa o dziecku należy przez to rozumieć zamieszkujące wspólnie z rodzicem i pozostające na jego utrzymaniu dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.

 

Pierwszym dzieckiem jest najstarsze lub jedyne dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia.

 

 Dzieci, które ukończyły 18 rok życia niezależnie od tego, czy kontynuują naukę w szkole lub szkole wyższej, jeżeli nadal zamieszkują z rodzicami i pozostają na ich utrzymaniu 
– nie są uwzględniane jako dzieci na które można pobierać świadczenie wychowawcze, jednak mogą stanowić rodzinę w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W takim przypadku, po przedłożeniu dokumentów potwierdzających swoją sytuację finansową i zawodową będą uwzględniane przy wyliczaniu dochodu w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

 

Rodzinę zgodnie z ustawą stanowią: małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25 rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

 

Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. W przypadku gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.

 

Osoby ubiegające się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko w rodzinie składają wypełniony wniosek bez konieczności dokumentowania sytuacji finansowej. Niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy i członków rodziny tj. np. dowód osobisty wnioskodawcy (do wglądu), wyrok sądu orzekający separację lub rozwód (jeżeli był wydany).

 

Osoby ubiegające się o świadczenie wychowawcze również na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie poza dokumentami wskazanymi powyżej są zobowiązane do udokumentowania sytuacji finansowej i zawodowej rodziny.

 

Informacja powiązana z wydziałem:   Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłodzku
  METRYKA INFORMACJI
Osoba, która wytworzyła informację:   Paweł Tabaczyński
Osoba, która wprowadziła informację do BIP:   Paweł Tabaczyński
Autor ostatniej poprawki:   Paweł Tabaczyński
Osoba, która zweryfikowała informację w BIP:   Paweł Tabaczyński
Data wytworzenia informacji:  03.04.2018
Data wprowadzenia do BIP:  03.04.2018 21:56
Data weryfikacji:   03.04.2018 21:59
Data ostatniej zmiany:   03.04.2018 21:59 Rejestr zmian